Már hónapok óta motoszkál benned a gondolat, és egyre lelkesebb vagy, hogy vállalkozásba kellene fognod. Sokat hallottál a KATA adózásról, és úgy érzed , ezt te is meg tudod csinálni. Majd végre rászánod magad, belevágsz.De mielőtt rögtön fejest ugranál a közepébe, érdemes egy pillanatra megállnod, és indulás előtt végiggondolni pár dolgot, ugyanis ha hibázol, rémálommá válhat az egész, és akár több százezer forintot is bukhatsz. Lássuk, milyen kérdésekben kell döntenünk, mielőtt belevágunk!
Mekkora bevételünk lesz?
Első lépésben becsüljük meg, hogy várhatóan mekkora bevételünk lesz egy naptári év alatt, ugyanis a KATA felső bevételi határa 12 millió forint. Ha ezt meghaladó bevétellel számolunk, akkor érdemes egyeztetnünk egy könyvelővel, hogy milyen más megoldás lehet a számunkra megfelelőbb.
Főállásban fogjuk végezni a tevékenységünket vagy mellékállásban?
Alapból minden KATA adózó főállású, azaz 50.000 Ft KATA adó megfizetésére köteles, de a törvény definiál olyan kivételeket, amelyek esetében csak 25.000 forintot kell megfizetnünk, pl. ha van egy 36 órát meghaladó, bejelentett munkahelyünk, és emellett szeretnénk vállalkozni.
Melyik vállalkozási formát válasszam?
Ezután el kell döntenünk, hogy milyen vállalkozási formát szeretnénk választani. Amennyiben nem indokolja valami, hogy mást válasszunk, akkor érdemes egyéni vállalkozást indítani, mert ez a legrugalmasabb. Könnyedén tudjuk szüneteltetni, valamint, ha úgy alakul, lényegesen könnyebb a megszüntetése is. KATA adózást csak egyéni vállalkozás, Bt. és Kkt. választhatja, Kft. nem.
Hogyan szeretnéd fizetni az iparűzési adót?
Érdemes alaposan utánaszámolni, és utánajárni az iparűzési adónak, mert sok pénzt meg tudunk vele takarítani. Ugyanis két fajta közül választhatunk: a bevétel alapján fizetett és a tételes iparűzési adó. Ki kell számolnunk, hogy a bevételünk alapján melyik éri meg jobban. (KATA-tanfolyamunkban ezt részletesen végigvesszük.). Ugyanis településtől függően akár 190.000 Ft különbség is lehet a kettő között. Mindenféleképp érdeklődjünk a székhelyünk szerinti önkormányzatnál, mert lehet, hogy mentességet is tudunk kapni, így nem is kell majd iparűzési adót fizetnünk. (A tanfolyamunkban külön fejezet foglalkozik ezzel a témával: végig vesszük az iparűzési adó fajtáit, azt hogy hogyan számoljuk ki nekünk melyik éri meg a legjobban, valamint hogy létrehozásnál milyen teendőink lesznek. Ugrás a tanfolyam oldalára)
ÁFA vagy alanyi mentes?
A legtöbb katás az alanyi mentességet választja, mert így nem kell ÁFA-t felszámolniuk számlázásnál, és nem kell havi áfabevallást készíteniük, ami sokat könnyít az adminisztrációs terheiken. Az alanyi mentesség bevételi határa évi 8 millió forint. Ha év közben kezdjük vállalkozásunkat, akkor ne felejtsük el ezt az összeget arányosítani naptári napokra.
Tevékenységek kiválasztása
Vállalkozásunk létrehozásakor ki kell választanunk egy főtevékenységet. Egyéni vállalkozásnál ÖVTJ, más cégformánál TEÁOR szám alapján. A fő tevékenyég mellé további tevékenységeket is felvehetünk majd, hogy lefedjük vállalkozásunk tevékenységét.
A kiválasztásnál figyelembe kell venni, hogy vannak tevékenységek, amelyek szakképesítéshez kötöttek. Ekkor fel kell készülnünk, hogy majd be kell mutatnunk a szakképesítésünket igazoló dokumentumot. Ezen felül vannak tevékenységek, amelyek engedélykötelesek. Erről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oldalán tájékozódhatunk részletesebben.
Nem kell félnünk, mert a tevékenységünket utólagosan a Webes Ügysegéden keresztül díjmentesen fogjuk tudni módosítani, és ha elrontunk valamit, a hivatal értesít minket erről (Részletesen erről ebben a cikkben írtunk).
Kell-e vállalkozói igazolványt kiváltani?
Ahhoz, hogy tudjuk végezni tevékenységünket, ma már nem szükséges vállalkozói igazolványt kiváltanunk. Ez azért fontos, mert így megtakaríthatunk 5.000 Ft-ot, ami a kiváltás költsége.
Mikor indítsuk a vállalkozásunkat?
Ez fontos kérdés lehet, ugyanis a KATA adó nem arányosítható naptári napokra, ami azt jelenti, hogy amennyiben adott hónapban akár egyetlen egy napot is katások vagyunk, az egész hónapra ki kell fizetni a KATA adót. Ezért érdemes elgondolkodni hónap vége felé, hogy várjunk a megalapítással pár napot, mert így az adott hónapra meg tudjuk spórolni a KATA adót, ami 25-75 ezer forintos megtakarítást is jelenthet.
Hogyan tovább?
Természetesen egy ekkora cikkben nem lehet minden részletre kitérni, sok apróság felmerülhet, és ezután jönnek még csak az adminisztrációs kötelezettségek. Érdemes megnézni KATA-tanfolyamunkat indulás előtt, mert részletesen foglalkozunk benne a KATA szabályaival, hogy mikor érdemes ezt az adózási formát választani. Átvesszük az iparűzési adót, a bevételi határokat és ezek kiszámítását, valamint lépésről lépésre, képernyővideókon mutatjuk be, hogy hogyan tudod egyéni vállalkozásodat létrehozni. A részletes tartalomjegyzéket itt találod: Ugrás a tanfolyam oldalára
Benned indulás előtt milyen kérdések merülnek vagy merültek fel a KATA adózással kapcsolatban? A most indulóknak mit tanácsolnál? Írd meg lent a hozzászólásoknál…
Kőművesként szeretnék Katás vállalkozást indítani, felújítások, kisebb volumenű munkák elvégzésére. Azonban sokszor előfordulhat, hogy szükségem lenne egy segítőre. Ezt hogy tudom megoldani adózás, és minden egyéb szempontból?
Kedves Sanyi,
több lehetőség is van, de alkalmi munkára legegyszerűbb az egyszerűsített bejelentés, ahol napi 1.000.-Ft fix járulék megfizetése mellett van lehetőség munkaerő alkalmazására. Munkanapok számát illetően szigorú szabályok vannak, valamit bejelentési és bevallási kötelezettséggel is jár.
Online tanfolyamunkban van egy ilyen fejezet, ami kimondottan ezzel foglalkozik “Munkerő alkalmazása katásként”, melyet ide kattintva akár meg is tud vásárolni: http://www.katasleszek.hu
Kedves Enikő!
Másodállású KATA-s egyéni vállalkozó vagyok, lehet-e állandó bejelentett alkalmazottam?
Kedves Lászlóné,
nincsen akadálya, hogy legyen állandó bejelentett alkalmazott. Egy külön videóban foglalkozunk ezzel a tanfolyamunkban “Munkaerő alkalmazása katásként” címmel.
Kedves Enikő!
Láttam, hogy ez a cikk még tavaly októberében íródott. Azt szeretném megkérdezni, hogy a videós tanfolyam az up-to-date-ve van? Nem tudom, hogy 2018-tól voltak-e változások?!
Kedves Lili,
igen up-to-date. A tanfolyam oldalán külön ki vannak emelve a 2018-as frissítések, valamint itt az oldalon is külön cikkekben foglalkoztunk ezzel a témával.
Szeretnem tudni ha kulfoldon elo magyarkent amerikaba interneten keresztul jutalekert dolgozom lehetek e Katas vallalkozo? A jutalekjaim dollarban Magyar bankszamlamra erkezne?
Kedves Regina,
amennyiben van magyarországi lakcíme, adóazonosítója és TAJ száma, akkor lehet KATÁ-s.
Kedves Enikő!
2 éve főállású egyén vállalkozóként (kisadózó), mint kéz- és lábápoló dolgozom. A leírtak alapján azt olvasom, hogy iparűzési adót is kellene fizetnem, annak idején (2016. április) voltam az önkormányzatnál, ott azt az információt kaptam, hogy feléjük semmiféle bejelentési kötelezettségem nincs. Most mi a teendőm?
Előre is köszönöm a segítségét!
Kedves Andrea,
ez több dologtól is függ. Ha budapesti a vállalkozás, akkor a kerületi önkormányzatnál mondhatták azt, hogy nincs feléjük bejelentési kötelezettség, ugyanis Budapestben az iparűzési adó a fővárosi önkorkmányzathoz tartozik.
Vidéki önkormányzat esetén pedig előfordulhat, hogy nem vezették be az iparűzési adót.
Kedves Eniko!
Jelenleg GYED-en vagyok,szeptembertol GYES-en es szeretnek egyeni vallalkozast nyitni. Szolgaltatast ertekesitenek heti par oraban,igy KATA-s szeretnek lenni!
GYES mellett mukodhet? Mi kell hozza?
Koszonom a valaszt.
Bernadett
Kedves Bernadett,
nincs akadálya, hogy GYES mellett KATÁ-s legyen. Ugyan úgy jár mellette továbbra is a juttatás. Főállású vállalkozásnak fog minősülni, így 50.000 Ft-ot kell fizetni havonta.
Kedves Enikő!
Rebeka vagyok, 21 éves. Felmerült bennem, hogy KATA vállalkozást indítsak, főállásban, egyéni vállalkozóként. Fodrásznak tanultam, de nincs érettségim, ez befolyásol e bármit is? A fő tevékenységem a fodrászat lenne, mellette pedig a másik tevékenység, takarítási munkák. Még az érdekelne, hogy ezt bárhol elindíthatjuk e az országban, és küldföldre is irányulhat e a munkavégzésem? Most Szentesen élek de költözök Szombathelyre 1 hónapon belül. A lakhely, lakcím mit befolyásolhat? Jár e esetleg valami támogatás, mert még nem dolgoztam a szakmámban, amit 2014-ben szereztem meg.
Köszönöm a segítséget!
Üdv.: Rebeka
Kedves Rebeka!
Pont Önnek ajánljuk a LEGYÉL KATÁS! tanfolyamot, illetve a nagy KATA tanfolyamunkat. Akár érdemes lehet rögtön csomagban megvásárolni és sok kérdésére azonnal választ kap.
Link: http://katasleszek.hu/bevezeto-tanfolyam-a-kata-adozo-egyeni-vallalkozok-vilagaba/
A fodrászattal kapcsolatos esetleges engedélyeket az önkormányzattól kellen megkérdezni. Az egyéni vállalkozást online is lehet kezdeményezni és külföldre is történhet a számlázás. A támogatást pedig a munkanélküli hivataltól lehet megkérdezni, ha eddig esetleg nem volt munkaviszonya, akkor lehetséges, hogy támogatják a vállalkozóvá válását.
Kedves Enikő!
Ha Gyes mellett leszek KATA-s, azokban a hónapokban amikor előreláthatóan nem lesz bevételem, mert nem fogok dolgozni tényleg nem kell megfizetni az 50ezer Ft-os adót?
Köszönöm előre is a választ!
Üdv.
Cili
Kedves Cili,
ezekben a hónapokban mentesítést kell kérni és valóban nem kell fizetni a KATA díjat.
Kedves Enikő!
Felsőoktatásban tanulok, aktív nappali jogviszonyom van.
Azt szeretném kérdezni, hogy lehetek-e KATA-s? Ha jól gondolom, nem minősülök főállásúnak a hallgatói jogviszonyom miatt, így a 25e Ft-os adózás vonatkozik rám.
Kedves Antal,
a leírtak alapján nincsen akadálya a KATÁ-nak, amennyiben nappali tagozatos tanuló, abban az esetben a 25.000 Ft-ot kell megfizetni.
Kedves Enikő!
Köszönöm válaszát!
Kedves Enikő!
Tervezem, hogy Katásként vállalkozó leszek. Fő tevékenységi kör a takarítás lenne. Lenne rá lehetőségem, hogy havonta pár napot Ausztriában tevékenykedhessek. Van-e erre lehetőség, vagy van-e ennek valami különleges feltétele?
Kedves Ágnes,
nincsen akadálya, hogy katásként külföldön dolgozzon. Szüksége lesz majd egy közösségi adószámra, ha cégnek is fog számlázni, illetve ebben az esetben egy ÁFA bevallást is el kell majd készíteni az adott hónapban.
Kedves Enikő!
22 éves vagyok és jelenleg van munkaviszonyom (bruttó 197e ft)így a KATA “csak” 25e ft/hó. De úgy érzem többet ki tudnék magamból hozni. És szeretnék egyenlőre a munkahelyem mellett elindítani egy “éttermet” (inkább a házhozszállításban látok potenciát ezért arra fókuszálnék). Egy pár fős kisebb helyiség lenne egy kis városban, ahol jelenleg egy vetélytárs akad akinek nem túl jó a hírneve. Sokat olvasgatok már a neten ezt-azt. Arra jutottam, hogy be megyek a vállalkozók házába több, részletes információ végett. Ez esetleg költséges vagy ingyenes segítség is? KATA-s adózásban gondolkozom. Szeretnék alkalmazottakat is alkalmazni.(legalább kettőt egy futár(kisegítő)és egy szakács akin áll vagy bukik minden).De ez mind talán szép is jó, de az anyagiak egyenlőre az akadályok nagy része. Vannak még valóban Fiatalok vállalkozóvá válását támogató vissza nem térítendő támogatások?! Hogyan lehet ezekre pályázni? Kivel kell beszélnem? Van-e rá reális esély? (Voltam egy ilyen tájékoztatón, ahol közölték, hogy az pályázhat aki munkanélküli..(kérdezném, hogy a mai világban ki munkanélküli hosszútávon?!más téma..)Érdemes egy vállalkozói tanácsadóval beszélni(költségessel)? Érdemes-e elkezdeni egy ilyen dolgot, ha kb egy millió ftom van, amit ha kell tudok erre fordítani, persze jobb lenne egy támogatás?! Talán nem is kapok választ, de így gyorsba ennyi jutott eszembe. Lenne még bőven..Köszönöm válaszod Enikő!
Kedves Martin,
amennyiben heti 40 órás bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik, akkor a KATA díja havi 25.000 Ft.
Az alkalmazottak után járulékot is kell fizetni, így ez jelentős költséget jelent, már az indulástól számítva.
Léteznek pályázatok, de jelenleg inkább a munkanélküliek vállalkozóvá válását támogatják, de ezekről nincsenek részletes információink.
Összességében elmondható, hogy egy étterem nyitása nem egyszerű folyamat, és elég költséges is, így ezt mindenképpen mérlegelje, illetve indulás előtt javaslom, hogy kérje ki szakember segítségét.
Kedves Enikő!
Kérném a tanácsát abban, hogy ha eu-s országból származó terméket viszonteladás céljából vásárolok majd továbbértékesítem, melyik adózási forma lenne a legmegfelelőbb számomra? Egyáltalán egyéni vállalkozóként, alanyi mentességgel érdemes ebbe belevágni? Vagy a partnerek felé megnyugtatóbb lenne, egy Kft. formájában?
Köszönöm előre is, ha csak egy kicsit is tájékoztat.
Kedves Klára,
ez egy elég szerteágazó téma, így ezt itt nem tudom kifejteni Önnek, mert elég sok mindentől függ.
Kedves Enikő,
Ha rendelkezem hallgatói jogviszonnyal, de esti tagozatos vagyok, akkor elegendő a 25.000,-Ft-os havi költséggel számolnom?
Vagy milyen lehetőségek vannak arra, hogy ne az 50.000,-Ft-os költséget kelljen kigazdálkodnom, ha nincsen bejelentett munkahelyem? Pályakezdőként sok az 50.000,-Ft nekem havonta.
Köszönöm:
Léna
Kedves Léna,
ebben az esetben sajnos az 50.000 Forintos KATA díjjal lehet számolni.
Föállású anya vagyok melette kiváltható?Ez egy fix összeg ?,nem kell már fizetni adót a munkák után?Válaszát elöre is köszönöm.
Kedves Natália,
kiváltható a KATA, ebben az esetben 50.000 Ft a KATA díja. Ezen felül még fizetendő iparűzési adó, illetve kamarai hozzájárulás. De ezeken kívül már nem kell külön adót fizetni a munkák után, vagyis az így szerzett bevétel már tisztán az Öné, természetesen a bevételi keretek figyelembe vételével.
Kedves Enikő!
Köszönöm a gyors választ,de így azokat is beleszámolva mennyi lenne összesen fizetendö?Elöre is köszönöm.
Kedves Natália,
KATA díj: havi 50.000 Ft
Iparűzási adó: több mindentől függ, de körülbelül évi 50.000 Ft
kamarai hozzájárulás: évi 5.000 Ft
Üdvözlöm
Érdeklödni szeretnèk,hogy Katàs vàllalkozokènt ha fö tevèkenysègem festő lenne akkor kell-e bizonyitvàny.Elöre is köszönöm.