Egyik korábbi cikkünkben végigvettük, hogy milyen módjai vannak az iparűzési adónak. Mostani cikkünkben arra térünk ki, hogy mi történik, ha nem veszünk tudomást ezekről, és egyszerűen elfelejtünk bejelentkezni a helyi önkormányzathoz. Annyit előre elárulhatunk, hogy nem lesz happy end a vége. Mint minden KATAsztrófa cikk, ez is valós, megtörtént eseményeket dolgoz fel.
Történetünkben adott egy KATA vállalkozás, ami 2017 januárjában indult. De nem ismerte a lépéseket, hogy pontosan miket és hova kell beadnia a vállalkozás létrehozásán felül, így a helyi önkormányzat felé sem regisztrált.
Korábbi cikkünkből ugye már tudjuk, hogy a KATÁ-soknak a létrehozástól számított 45 nap áll rendelkezésre, hogy - a számukra legtöbb esetben kedvezőbb - tételes adót válasszák, ami Budapesten évi 50.000 Ft-ot jelent. Itt ez sajnos nem történt meg, így 1,5 év után (ekkor derült ki, hogy az önkormányzat felé nem lett bejelentve a vállalkozás) sajnos már csak a bevétel alapján meghatározott iparűzési adót lehetett választani, ami Budapesten 2%.
Itt felkaphatjuk a fejünket, hogy egészen eddig nem derült ki az önkormányzatnál, hogy a vállalkozás nem fizetett semmit. Ez sajnos így van, ugyanakkor nem mentesít minket.
A bejelentkezés pótlása után benyújtotta a 2017. évi iparűzési adóbevallást, ahol minden kedvezményt figyelembe véve is közel 100 000.-Ft-ra jött ki az éves adó és közel ugyanekkora lesz a szeptemberben fizetendő előleg is, ami azt jelenti, hogy alig fél év alatt 200 000.-Ft-ot kell most befizetnie a vállalkozásnak.
A tételes adó választására legkorábban 2019. január elsejétől lesz lehetőség, ami azt jelenti, hogy a 2018-as évre is még bevallás alapján kell a vállalkozónak megfizetnie az iparűzési adót, annyi könnyebbséggel, hogy abból 100 000.-Ft előleg már be lesz fizetve.
Esetükben kértek részletfizetést, hogy ne egy tételben kelljen befizetni a teljes összeget, de lényegében, ha az adott vállalkozó megnézett volna egy online KATA tananyagot, vagy egy könyvelővel indul neki a vállalkozói létnek, akkor jelentős összeget spórolt volna magának.
Sajnos a KATA elindulásánál elterjedt, hogy KATÁ-s vállalkozónak nem kell könyvelő, ami csak abban az esetben lehet igaz, ha hajlandó vagy utánajárni a dolgoknak, vagy egy kicsit továbbképezni magad a témában, mert ellenkező esetben csúnyán meg tudnak ugrani a költségek.
34
Hihetetlen számomra, hogy az önkormányzat nem jelzi, hogy ilyen baj van. Úgy néz ki nagyon oda kell erre figyelni.
Na ez tényleg durva és tényleg rengetegen alapvető tudás és segítség nélkül kezdenek vállalkozni. Drága lett/lesz a tanulópénz.
Van olyan is, hogy maga a könyvelő nem jelent be ide-oda, holott megbíztad. Még jó, hogy van egy feleség aki azért odafigyel és időben reagál, intézkedik.
Én rögtön elmentem az önkormányzathoz, amikor bejelentkeztem a KATA alá, és ott nagyjából hülyének néztek ketten is, hogy milyen iparűzési adót akarok fizetni, ha nem kereskedek semmivel? Elmondtam, hogy úgy tudom, mindenképp be kell jelentkeznem, de úgy néztek rám, mint akik sosem hallottak még ilyenről. És nem is történt semmilyen bejelentkezés… ilyenkor mi van? 🙁
Kedves N,
ebben az esetben mindenképpen pótolni kell. Érdemes lehet felkeresni egy könyvelőt is ezzel kapcsolatban.
Március 18-ig kellett a 20.000 ft iparűzési adót kifizetni. Bem fizettem be.Majd április 10-en fizetem.Lehet ebből bajom?mennyi lesz a kamat?Köszönöm