Szeretnénk rendet tenni a fejekben, mert nagyon sokszor kapunk kérdést azzal kapcsolatban, hogy igaz-e, hogy KATA vállalkozó egy adott ügyfélnek nem számlázhat 1 millió Ft felett egy évben.
Mindenkit megnyugtatok, hogy ezzel kapcsolatban nincsen semmilyen korlátozás a törvényben. Mégis az internetet böngészve rémhírként terjed az 1 millió Ft túllépése.
Sajnos töredékinformációkból született meg a fenti állítás, ami egy fals következtetéshez vezethet. Első és legfontosabb, hogy mi történik, ha többet számlázunk az egyik partnerünknek mint 1 millió Ft.
Amennyiben 1 millió Ft felett számlázunk valakinek egy adott évben, akkor azt a KATA bevallásban egy külön sorban szerepeltetni kell.
Ez a rémhír alapja, ami valószínűleg szűrőként szolgál a NAV-nak, hogy lássák ki az, akinek egy KATA vállalkozó sokat számlázott az adott évben. Aminek a célja feltehetően az, hogy minél jobban kiszűrjék azokat, akik bújtatott munkaviszonyban dolgozhatnak.
De mi is a bújtatott munkaviszony?
Sajnos akadnak olyan cégek, akik nem szeretnének magas járulékot fizetni a munkavállalóik után, így azt mondják nekik, hogy hozzanak létre egy KATÁ-s egyéni vállalkozást és egyszerűen csak katázzanak be a cégnek.
De a jogalkotóknak nem az volt a cél, hogy minden munkavállalót tereljenek át KATÁ-ba. Mert a munkaadó részéről nyilván jóval kedvezőbb a havi 50.000 forint KATA díjat fizetni szemben az akár több százezer forintos járulékkal.
És már meg is született a rémhír, hogy nem szabad 1 millió forint felett számlázni, mert akkor a KATA bevallásban fel kell tűntetni a céget és esetleg büntetés is lehet belőle, mert azt hiheti a NAV, hogy ennek az együttműködésnek járulékelkerülés a célja.
Itt lép képbe a KATA törvényben meghatározott 7 pont, amelynél 1-nél többnek kell megfelelni, hogy ne mondhassa azt a hivatal, hogy ez egy bújtatott munkaviszony.
A 7 pont a következő:
- adott évben maximum a bevétel fele érkezik 1 megbízótól
- saját eszközökkel történik a munkavégzés (számítógép, autó, stb.)
- a munkaidőt a megbízott határozza meg
- a megbízó nem adhat közvetlen utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozólag
- a megbízott rendelkezik alkalmazottal és ő végezte/végezhette a munkát vagy akár egy alvállalkozó is
- a tevékenység végzésének helye a megbízott birtokában áll
- a vállalkozó mellékállásban végzi a tevékenységét és a bevételének kevesebb mint a fele érkezik a munkaadójától
Összegezve azt lehet elmondani, ha legálisan működik a vállalkozás, vagyis nem a járulékelkerülés a célja, akkor semmi félnivalónk nincs, ha valakinek 1 millió Ft felett számláznánk.
A bújtatott munkaviszonyról pedig mindenkit lebeszélünk. Csak akkor érdemes belevágni egy vállalkozói létbe egy nagyobb megbízóval, ha a fenti pontok valóban tudnak teljesülni.
---------------------------------
KATA Mesterkurzus online tanfolyamaink:
KATA adózás egyéni vállalkozóknak - Részletek »
KATA kötelezettségek, teendők és határidők - Részletek »
KATA egyéni vállalkozás létrehozása - Részletek »
KATA bevallás elkészítése - Részletek »
KATA szünetelése és újraindítása - Részletek »
További képzéseink:
Hogyan legyen nyugdíjam? - Imre Ádám - Részletek »
Írj sikeres ajánlatokat! - Molnár Szabolcs - Részletek »
Megbízási szerződés KATA egyéni vállalkozóknak (6 db szerződés mintával) - Részletek »
---------------------------------
Lakó Enikő több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkező, mérlegképes könyvelő és adótanácsadó. A Nueva Könyvelő és Adótanácsadó Iroda társalapítója továbbá a katakonyveles.hu tulajdonosa.
Tiszteletem!
Olyan kérdésem lenne hogy én katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni de nincs meg a szakmám hozzá!Tevékenységi körbe felvehetem a villanyszerelést ha felveszem öcsémet mint szakképzett villanyszerelőt 2 órába?
Válaszukat előre is köszönöm!
Ha az Etsy felé számlázok (és onnan jön a bevétel nagyja), akkor mikor sújthat emiatt a 40%-os büntető adó KATÁSként?