KATÁ-t már mindenki ismeri, és valószínűleg IPÁ-ról - vagy más néven HIPÁ-ról - is a legtöbben már hallottak. Utóbbiak a helyi iparűzési adót jelentik, amelyet az önkormányzatok felé kell fizetni a vállalkozóknak. Online tanfolyamunkban részletesen végigvesszük ezeket, számolásokkal mutatjuk be, hogy mikor melyiket éri meg a legjobban választani, de ebben cikkben szeretnénk egy rövid összefoglalót adni arról, hogy KATA adózó előtt milyen lehetőségek vannak, ha iparűzési adóról van szó.
KATA vállalkozások esetében az iparűzési adónak három módja létezik.
Általános módszer:
ebben az esetben az adó alapja a nettó bevételünk alapján számítandó, ami KATÁ-sok esetében megegyezik a KATA szerinti bevétellel. Ezt lehet csökkenteni az eladott áruk beszerzési értékével, a közvetített szolgáltatások értékével, az alvállalkozói teljesítések értékével és az anyagköltséggel. Az így kapott összeg lesz az iparűzési adó alapja, amit meg kell szorozni a vállalkozás székhelyén/telephelyén érvényes adókulccsal, így megkapjuk a fizetendő adót.
Egyszerűsített adóalap:
a nettó árbevétel 80%-a után kell az adót megfizetni. Nettó árbevétel alatt ebben az esetben is valamennyi kisadózói bevételét kell érteni. Ezt az adózási módot nem kell külön bejelenteni az adóhatósághoz, elegendő, ha a bevallásban jelöljük és ezen módszer alapján számolunk. Fontos, hogy ezt a módszert csak abban az esetben választhatjuk, ha az éves bevétel nem haladta meg a 8 millió forintot.
Tételes IPA:
ez a KATA vállalkozások kiváltsága, vagyis csak ők választhatják. A tételes iparűzési adó választása esetén az adó alapja 2,5 millió forint éves szinten, amit arányosítani kell a működés idejére eső naptári napok számával. A kiszámítása így néz ki: adóalap (2,5 M) szorozva az adókulccsal, ami egyenlő a fizetendő helyi iparűzési adó összegével. Tehát, ha 2 %-os az adókulcs, akkor ez 50 000 Ft-ot jelent éves szinten, amelyet 2 részletben kell megfizetni, március 15-ig és szeptember 15-ig.
KATA adózó a KATA-alanyiság kezdő napjától számított 45 napon belül vagy az adóév február 15-ig választhatja a tételes adóalap szerinti teljesítést. Ez a döntése a teljes adóévre vonatkozik, és mindaddig érvényben marad, amíg a vállalkozás be nem jelenti, hogy az adó alapját már nem a tételes adóalap szerinti módszerrel kívánja megállapítani.
A tételes IPA választása esetén nem kell éves iparűzési adóbevallást benyújtani, míg a többi esetben ezt meg kell tennünk.
Összességében elmondható, hogy a KATA adózást elsősorban a szolgáltató szektor választja, így a legtöbb ilyen vállalkozás minimális költséggel működik. Így az IPA kiválasztásakor azt célszerű figyelembe venni, hogy a havi bevételünk meghaladja-e a 260 000 forintot. Mert ha igen, akkor szinte biztos, hogy a tételes adót érdemes választanunk. Ugyanis az árbevétel alapján történő adózás csúnyán meg tudja növelni a fizetendő adót, ha ezt a határt tartósan átlépjük.
KATÁ-sként a tételes iparűzési adó befizetést választottam. Két telephelyem van el lehet-e osztani kétfelé az 50.000.- Ft-os éves adóbefizetésemet?
Kedves Katalin,
sajnos nem lehet elosztani. Ha mind a két helyen a tételest választotta, akkor mindkét helyre meg kell fizetni a teljes - 2,5 M adóalap után - a tételes adót.
Kedves Enikő!
2019. évtől Katás adófizetést szeretném választani helyi iparűzési adóban. Az erre vonatkozó bejelentésemet megtehetem-e előre még 2018-ban, vagy csak 2019-ben tehetem meg február 15-ig?
Köszönöm szépen!
Kedves Irén,
tapasztalataink alapján a vidéki önkormányzatok közül van aki elfogadja korábban a változásbejelentőt, de a fővárosi önkormányzat internetes felületén nem lehet bejelenteni. Majd csak 2019. január 1.-től.
Kedves Enikő! A kérdésem az, hogy ha az év során néhány hónapig felfüggesztem a tevékenységem a KATÁ-s vállalkozásomban, tehát nem kell fizetnem KATÁ-t, akkor a tételes KATA azt jelenti, hogy erre az időszakra nem kel IPÁ-t sem fizetnem? Idénymunkát végzek, ezért nálam ennek nagy jelentősége van. Ha csak a aktív hónapokra kell fizetni az 50 ezer arányos részét, akkor jobban megéri. Ha viszont egész évre, attól függetlenül, hogy aktív voltam-e, akkor nem. Előre is köszönöm a választ!
Kedves Kiss Zsófia,
ebben az esetben be kell jelenteni a szüneteltetést az önkormányzatnak is, így törölni fogják az időarányos részt.
Kedves Enikő!
Mi történik, ha késve fizetem be a 2. félévre esedékes 25e Ft-ot? (Sajnos elfelejtettem szeptemberben…)Csak utaljam, mintha “misem történt volna”?
Köszönöm,
Bea
Kedves Bea,
így van, minél előbb pótolni kellene.
Kedves Enikő!
Szeretném megkérdeni, hogy ha a KATÁ-s vállalkozásom székhelye és telephelye is budapesti, viszont tartósan számlázom vidéki székhelyű cégeknek, akkor is elég a budapesti iparűzési adót fizetnem?
Válaszát köszönöm,
Éva
Kedves Éva,
amennyiben a munkavégzés a telephelyen/székhelyen történik akkor csak oda kell megfizetni az iparűzési adót.
Kedves Enikő,
Ha év végén kezdem a KATÁ-s vállalkozást és így az azévi aktív időszak csak 38 nap, akkor is a teljes évre kell megfizetnem a HIPÁ-t, vagy időarányosan a 38 napra?
Abban az esetben, ha pedig évközben (márciustól-decemberig) szüneteltetem és van 50+30 nap aktív időszak abban az évben, akkor is jogosult az önkormányzat kivetni a teljes évi adót?
Van-e különbség ebből a szempontból, hogy Egyszerűsített, vagy Tételes az adóalap?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Júlia,
amennyiben a tételes IPÁ-t választotta, akkor időarányosan a 38 napra kell megfizetni. Szüneteltetés esetén annak tényét be kell jelenteni az önkormányzatnak, így csak az aktív időszakra fogja kivetni a tételes adót.
Kedves Enikő, köszönöm válaszát!
Automatikusan a “Tételes” helyett az “Egyszerűsített” változatban voltam. Feltételezem, hogy ott is időarányosan kell megfizetni az IPÁ-t, vagy tévedek?
Normál, és egyszerűsített ipa esetében nem időarányosan kell megfizetni az iparűzési adót. Egyszerűsített ipa esetén az árbevétel 80%-a lesz az adóalap. Előfordulhat, hogy a településen van mentesség, ezt érdemes megnézni.
Ha a tételes kata ipa a kedvezőbb akkor 2019. február 15-ig van lehetőség átjelentkezni az alá a 2019-évre, a helyi önkormányzatnál.
“A tételes IPA választása esetén nem kell éves iparűzési adóbevallást benyújtani, míg a többi esetben ezt meg kell tennünk.” Ez a kijelentés csak akkor helyt álló, ha nem illet meg a településen mentesség, illetve ha nem volt a kisadózók tételes adójában fizetés kötelezettség teljesítése alól mentességünk (szünetelés, csed, gyed, gyet stb miatt) . Sajnos szinte csak a Bp-i adóhivatal képes a változásbejelentők alapján kivetni az adót pl. szünetelés esetén, a többi településre kell beadni az említett esetekben adóbevallást január 15-ig.
Kedves Enikő!
A 2018.10.01-jén kezdtem egyéni vállalkozásomat mellékállásban.
A 45 napos helyi önkormányzatnál történő bejelentkezésből kicsúsztam, sajnos erről megfeledkeztem. A NAV felé az adó befizetése minden hónapban megtörtént.
Érdeklődni szeretnék, hogy az iparűzési adót akkor ilyen módon, hogy kell befizetni? Vagy az adózást mi alapján kell megtenni.
Lehet-e még erre bejelentést tenni önkormányzat felé?
Köszönöm előre is a mielőbbi választ.
Üdvözlettel:
Kedves Petra,
így is be kell jelentkezni az önkormányzathoz csak nincsen lehetőség erre az évre a tételes adó választására. Az adó befizetését majd a májusban esedékes adóbevallás alapján kell megtenni.
Kedves Enikő,
KATAs adózó vagyok, a vállalkozás 2018. áprilisában indult. Erősen gondolkodom, megéri-e fenntartani a vállalkozást. Idén mikortól indul az ipa fizetési kötelezettségem? Január 1-jével vagy áprilistól (tételes fizetést kértem). Köszönettel, Zsuzsa
Elnézést, pontatlanul fogalmaztam. 2019 járt már a fejemben. Tehát ha 2019 január 1-jével nem szüneteltetem vagy szüntetem meg a vállalkozást, akkor beleesek az 50 ezer forintos fizetési kötelezettségbe, vagy csak áprilistól számítódik ez?
Kedves Zsuzsa,
ebben az esetben arányosítani kell a befizetendő adót.
Azt szeretném kérdezni, hogy eddig KATA-s vállalkozóként egyszerűsített adóalappal fizettem a HIPA-t, akkor hogy tudok tételesre váltani?
A webhair oldalán a változás bejelentőben akárhogy nézem nem látok ilyen mezőt.
Illetve ha most 2019 januárjában sikerül váltanom, akkor a 2018-as bevételeim még egyszerűsített adóalappal adóznak, és ezt csak a 2019-es bevételekre tudom alkalmazni?
Köszönöm szépen a segítséget, Horváth Zoltán
Kedves Zoltán,
változás bejelentést kell beadni január 1. hatállyal és az V. pontnál lehet választani a tételes KATÁ-t. A 3. pontnál szintén a január 1-jét kell írni. Ezt február 15-ig teheti meg és 2018-ra még egyszerűsített adóalappal adózik.
Köszönöm a segítséget, megtaláltam.
Kedves Enikő!
Ha 2018-ra tételes 50 ezer forintos katát fizet a vállalkozó, akkor milyen bevallást kell beadni 2018-ra? Nem igazodok ki a fővárosi bevalláson, hogy ezt a tételes fizetést hol kell jeleznem. KÖszönöm!
Üdvözlettel, Mariann
Kedves Mariann,
amennyiben tételes adóra jelentkezett be, akkor nem kell bevallást készíteni.
Kedves Enikő! Köszönöm a választ. A kérdést az is árnyalja, hogy január 1-jétől szünetel az egyéni vállalkozás. Ilenkor sem kell beadni a bevallást? Illetve ha beadtuk, akkor azt vissza lehet vonni?
Üdvözlettel, Mariann
Kedves Mariann,
ebben az esetben sem kell bevallás, de azt be kell jelenteni az önkormányzathoz, hogy szünetel a vállalkozás.
Kedves Enikő,
KATÁ-s egyéni vállalkozó vagyok. 2019-ben lakcímem/székhelyem Budaörsön lesz. A telephely viszont Budapesten. Tételes HIPA-t fizetek. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben valóban Budapestre is és Budaörsre is ki kell fizetnem az 50000Ft-ot.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Tóvári Judit
Kedves Tóvári Judit,
ebben az esetben valóban mindkét önkormányzatnak kell fizetni iparűzési adót.
Kedves Enikő!
Mozgóboltot (etel ital)szeretnek uzemeltetni Katas-kent.a ceg szekhelye Bp lenne.de tervezem hogy videken is arulnek alkalmi jelleggel.mi a helyzet iparuzesi ado terén ha a bolt nem fix helyen van?koszonom elore is Marti
Kedves Márta,
ebben az esetben csak a székhely szerint kell megfizetni.
Kedves Enikő!
Fodrász tevékenységi körben dolgozom (részidőben) KATÁS-ként,a telephelyem Bubapasten van, a székhelyem vidéken. Munkavégzés csak Budapesten történik. Melyik iparűzési adó fizetési módnál osztható meg a telephely és székhely között a fizetési kötelezettség?
Illetve, melyik iparűzési adó módot ajánlaná esetemben,ha a nettó árbevételem nem haladja meg az évi 2,5M forintot?
Kedves Ági,
amennyiben árbevétel alapján fizeti az iparűzési adót akkor osztható meg, de ebben az esetben a tételes IPÁ-t javaslom.
Kedves Enikő,
Az lenne a kérdésem, hogy 2018 09-ben alakult KATA vállalkozás, tételes ipát választott és október 15-ig a 25.000Ft megfizetésre is került. Most 2019 január 15-el kellett volna a második részletet megfizetni, vagy 2019 március 15-én kell a következőt. Előre is nagyon köszönöm válaszodat.
Kedves Icus,
az első részlet valóban október 15.-ig esedékes a második pedig januárban, de arányosítani kellett volna az összeget, így érdemes egyeztetni az önkormányzattal a túlfizetéssel kapcsolatban.
Kedves Enikő,
A kérdésem az lenne, hogy december közepétől szüneteteltetem a KATA-s vállalkozásom, a változás bejelentést már a NAV felé megtörétént, igaz késve.
Szeptemberben a 2019-es HIPA első részletét bekellet fizetnem, vidékre (Tiszaújváros) ami valószinüleg így többlet lesz. Milyen modon és mikor lehet ezt korigálni, visszaigényelni? És a szinüeteltetést kell-e bejelenteni? Szintén milyen modon lehetséges, mert nem otthon lakom.
Köszönöm a segitséget, elöre is.
Kedves Niki,
a szüneteltetést az önkormányzat felé is be kell jelenteni. Ezt az Önkormányzati hivatali portálon elektronikusan is meg lehet tenni. Ezután fogja időarányosan visszatörölni az önkormányzat a tételes adót. A visszaigényléssel kapcsolatban az önkormányzattal egyeztessen telefonon, de valószínűleg elég kicsi összeg lesz.
Kedves Enikő!
2019-Ben lettem Katás egyéni vállalkozó. Budapesti a székhelyem, ezért a Fővárosi Önkormányzathoz kellene bejelentkeznem iparűzési adó fizetésére. Milyen oldalon, pontosan hogyan lehet ezt megtenni?
Nagyon köszönöm!
Kedves Kata,
ezen az oldalon lehet megtenni az ügyfélkapuval bejelentkezve: https://ssl.budapest.hu/web_hair/
Kedves Enikő!
Katás egyéni vállalkozó az iparűzési adónál is a tételes adót választotta. A 2018. évi bevétele 4 millió forint volt. Ilyenkor mi a teendő iparűzési adónál?
Köszönöm a választ előre is!
Kedves Enikő!
5 éve vagyok KATA-s, de a 2018-as év volt az első, amikor már jobban megérné a tételes HIPA fizetése. A kérdésem az lenne, hogy most, 2019. február 15-ig még bejelentkezhetek tételes HIPA fizetése alá a 2018-as bevételemer vonatkozóan? Ha igen, akkor pontosan melyik dokumentumon tehetem meg? Sem a 19HIPA, sem pedig a 19T101E adatlapokon nem találtam meg ezt a részt. A vállalkozás egy kis vidéki önkormányzathoz van bejelentve, ott is van a székhelyem, így önkormányztai elektronikus felület külön nincs erre. Esetleg papír alapú adatlapon kellene ezt bejelentenem?
Előre is köszönöm a választ és szép napot!
Zoli
Kedves Enikő!
2019.febr.-ban kezdtem katásként.Székhelyen van iparűzési adó , telephely helységben nincs. Az egyszerűsített meghatározási formát szeretném választani.Ilyenkor megosztást illetően az egészet székhely felé kell fizetni?
Köszönöm a választ
Kedves Enikő!
Március 01-töl szeretnék KATA-s lenni. A tételes IPA-t fogom választani. Előadásokat tartok több településen. Hogy kell és hol kell fizetnem az IPA-t?
Köszönettel: Kata
Tisztelt Lakó enikő
Egy ismerősöm kért meg ennek a levélnek a megírására .
Már több mint 2 éve KATA kisadozó.
De nem küldtek neki még az önkormányzattól semmit ,hogy fizessen iparűzési adót .
Ez miért van ?
Azért kérdezi mert neki ez elég furcsa ..
És nem szeretne adóval tartozni , és büntetést fizetni ..
Köszönöm a választ ..