Míg alkalmazottként behatárolja az életünket a kötött munkaidő - ennek minden előnyével és hátrányával -, úgy vállalkozóként komoly kihívást tud nyújtani, hogy miként kezeljük a ránk szakadt szabadságot.
A szabadúszó, freelancer létforma egyik legnagyobb vonzereje a földrajzilag és időben is kötetlen munka, hogy vállalkozóként bárhonnan és bármikor tudunk dolgozni. Aztán az első néhány hónap után sokan rádöbbennek, hogy nagyjából ez a legnagyobb hátránya is: a karácsonyfa alól, a családi események helyett és az utazásunk közben is dolgozunk, ahelyett, hogy megélnénk a fontos pillanatokat. Egészen gyorsan a kiégésig tudunk sodródni így.
Vállalkozóként nagyobb hangsúly kerül a saját fegyelmezettségünkre és tudatosságunkra, mint előtte bármikor. Külső határok híján nekünk kell megtanulni beosztani az időnket, úgy, hogy a munkánkban is hatékonyak legyünk és a pihenésnek is elég időt dedikáljunk.
És már maga a hatékonyságunk megfigyelése is fontos tényező: a saját cégedben dolgozva hamar rájössz, hogy másként dolgozol reggel, éjszaka, a hét közepén, megfáradva, útközben és így tovább. Továbbá a legszuperebbül beosztott munkaidőt is fel tudja borítani egy betegség vagy egy dekoncentrált nap.
Mindezeken felül pedig az is a te kezedben van, hogy mennyi munkát vállalsz el, neked kell tudnod, hogy mennyit tudsz pontosan, határidőre elkészíteni és mi fogja a megfelelő bevételt biztosítani.
Az időmenedzsment vállalkozóknak egy kardinális kérdés: az alábbi tanácsokat átgondolva, megfogadva te is közelebb juthatsz egy kiegyensúlyozott beosztáshoz:
- Néhány hétig mérd az egyes feladatokra szánt munkaidőt: így sokkal jobban tudsz majd hosszú távon tervezni, akár már az árajánlat kiadásakor.
- Figyeld meg, hogy mikor dolgozol a leghatékonyabban egy napon belül, héten belül, hónapon belül! Ez segíthet abban, hogy a havi, éves kapacitásaiddal tudatosabban számolj.
- Vállalkozóként is oszd be az éves szabadságaidat és kalkulálj egy átlagos “betegszabadsággal” is! Ezzel megelőzöd, hogy túl sok munkát vállalj el.
- Ha egyszerűen nem lehet összehangolni az elvállalt feladatok mennyiségét és a rendelkezésre álló időt, akkor ne gyötörd magad: kérj segítséget vagy építs le a projektekből. A túlhajszoltság előbb-utóbb kiütközik az egészségeden - előzd meg!
Minden cég és vezető különböző, ezért fontos, hogy megtaláld a saját, személyre szabott megoldásodat, munkaütemezésedet.
Neked mi nyújtja a legnagyobb kihívást a vállalkozói munkaidőd kapcsán?
Meg tudod magadnak teremteni a hatékony munka és a kikapcsolódás idejét egyaránt? Írd meg kommentben!
---------------------------------
KATA Mesterkurzus online tanfolyamaink:
KATA adózás egyéni vállalkozóknak - Részletek »
KATA kötelezettségek, teendők és határidők - Részletek »
KATA egyéni vállalkozás létrehozása - Részletek »
KATA bevallás elkészítése - Részletek »
KATA szünetelése és újraindítása - Részletek »
További képzéseink:
Hogyan legyen nyugdíjam? - Imre Ádám - Részletek »
Írj sikeres ajánlatokat! - Molnár Szabolcs - Részletek »
Megbízási szerződés KATA egyéni vállalkozóknak (6 db szerződés mintával) - Részletek »
---------------------------------
Vállalkozónő, online marketing tanácsadó, SEO specialista, a SEO&Szöveg tulajdonosa. 10 évnyi széles körű munkatapasztalatát és vállalkozói gyakorlatát megosztva elindította a intenzív, gyakorlatias időmenedzsment tréningjét vezetők és vállalkozók számára.
Nagyon egyetértek a fentiekkel. A kettes pont újdonság volt, ki is fogom próbálni hamarosan. 🙂
Örülök neki, ha találtál újat! 🙂 Számolj be majd, hogy miként sikerült! 🙂 Éva